Można naliczyć PIT od zafałszowanego przekształcenia
Nie ma potrzeby, aby fiskus, wskazując czynność pozorną i ukrytą dokonywał oceny pozorności poszczególnych podjętych w związku z nią podstawową działań.
W lipcu 2019 r. fiskus określił prawie 40 tys. zł zryczałtowanego PIT od uzyskanego dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych. Dotyczył on wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej, którego zdaniem urzędników podatniczka nie zadeklarowała. Fiskus uznał, że uchwała wspólników spółki z o.o. o przekształceniu w inną była czynnością pozorną. W konsekwencji wywiódł skutki podatkowe z tej ukrytej. W jego ocenie rzeczywistym celem uchwały o przekształceniu była likwidacja spółki i uniknięcie opodatkowania PIT.
Podatniczka odwołała się od tej decyzji, ale nic nie wskórała. Organ odwoławczy podkreślił, że skoro ustawodawca zarówno w art. 199a § 2 ordynacji podatkowej, jak i w innych ustawach podatkowych nie zdefiniował pojęcia pozorności, to należy odwołać się do konstrukcji pozorności uregulowanej w kodeksie cywilnym. Zwrócił jednak uwagę, że instytucja pozorności z art. 83 § 1 k.c. dotyczy wady oświadczenia woli, natomiast przepis art. 199a § 2 ordynacji podatkowej mówi o "czynności prawnej dokonanej pod pozorem". To oznacza, że organy podatkowe mają wyłącznie kompetencje do pomijania skutków czynności prawnych pozornych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta